< Wróć
Nazwana przez papieża Piusa XII „św. Agnieszką XX wieku”, urodziła się na wsi pod Ankoną we Włoszech w roku 1890, jako trzecia z siedmiorga dzieci.
Była, jak określiła jej matka, dziewczynką „szczęśliwą, dobrą, szczerą i uczuciową, bez kaprysów, poważną i zawsze posłuszną”.
Jej ojciec umarł, gdy miała dziewięć lat. Maria opiekowała się młodszym rodzeństwem, pomagała w pracach domowych, podczas, gdy jej matka była zajęta przy gospodarstwie.
Pierwszą Komunię św. Maria przyjęła ukończywszy jedenaście lat i odtąd ze wszystkich sił dążyła, by co dzień być lepszą.
Sześć miesięcy później bohaterska dziewczynka została poddana ciężkiej próbie.
Rodzina Goretti dzieliła dom ze wspólnikami ojca Marii, Aleksandrem, niegodziwym młodzieńcem, który zaczął prześladować dziewczynkę swą grzeszną namiętnością.
Odepchnęła go natychmiast, ale nie poskarżyła się nikomu, gdyż Aleksander zagroził, że zabije ją i jej matkę, jeśli go wyda.
Nie zrezygnował jednak ze swego pożądania i drugi raz gwałtownie zaatakował Marię. Święta znowu mu się oparła ze wszystkich sił krzycząc: „Nie, to jest grzech. Bóg nie chce tego”.
Aleksander, zdjęty strachem i gniewem, zaczął uderzać ją na oślep sztyletem. Czternaście ciosów przeszyło jej ciało.
Maria została przewieziona do szpitala w Nettuno. Chirurdzy pracowali gorączkowo nad uratowaniem jej życia, ale wkrótce okazało się, że nic nie można zrobić. Następnego ranka, przyjęła Komunię św.
Zapytana o Aleksandra, odpowiedziała wyraźnie, że mu przebaczyła, że będzie się za niego modliła i że chciałaby go zobaczyć w niebie. 6 lipca 1902 roku dziewczynka umarła. 27 lipca 1950 roku ogłoszono ją świętą.
Po raz pierwszy w historii Kościoła działo się to w obecności rodziny kanonizowanej. Modlitwy Marii w intencji jej mordercy zostały wysłuchane. W ósmym roku pobytu w więzieniu Aleksander całkowicie się odmienił.
Zwolniony po dwudziestu siedmiu latach za dobre sprawowanie, pospieszył matkę świętej błagać o przebaczenie.
Potem wstąpił do zakonu. Był świadkiem w procesie kanonizacyjnym Marii. Dane mu było również uczestniczyć w ceremonii jej kanonizacji.
Wspomnienie liturgiczne – 6 lipca.